22. ročník AFF aj s Claudiou Cardinale

22. ročník Art Film Fest-u premietol počas sedemdňového filmového maratónu 133 filmov zo 49 krajín.  Aj tento rok sa tešil z celkovej, približne 20-tisícovej účasti. Návštevníci mohli totiž okrem filmových projekcií navštíviť aj sprievodné podujatia, tlačové konferencie a diskusie.

Copyright Art Film Fest, autori fotografií: Radovan Stoklasa, Matej Kukučka, Ctibor Bachratý.

133

filmov

49

zastúpených krajín

Modrý anjel za najlepší film
Cesta ven, r. Petr Václav (ČR, Fr)

Modrý anjel za najlepšiu réžiu
Fernando Eimbcke, Sendvičový klub (Mex)

Modrý anjel za najlepší ženský herecký výkon
Klaudia Dudová, Cesta ven (ČR)

Modrého anjela za najlepší ženský herecký výkon
María Renée Prudencio, Sendvičový klub (Mex)

Modrý anjel za najlepší mužský herecký výkon
Eddie Marsano, Tichý život (VB)

Ocenenie Hercova misia za mimoriadny prínos hereckému umeniu
Ivan Trojan
Claudia Cardinale

Ocenenie Zlatá kamera za výrazný prínos do oblasti kinematografie
István Szabó
Ondrej Šulaj

Zvláštne uznanie
List kráľovi, r. Hisham Zaman (Nor)

Zvláštne uznanie
Zabiť človeka, r. Alejandro Fernández Almendras (Čile, Fr)

Film Europe Award
Výstava, r. Peter Begányi a Andrej Kolenčík (SR)

Modrý anjel za najlepší krátky film
So sklonenou hlavou, r. Maxim Giroux (Kan)

Zvláštne uznanie pre krátky film
Peniaze späť, prosím!, r. Even Hafnor (Nor)

Hlavná porota
Mátyás Prikler
Wazhma Tota Khil
Radim Špaček
Szabolcs Hajdu
Răzvan Vasilescu

Porota krátkych filmov
Victor Orozco Ramirez
Milja Mikkola
Zofia Ścisłowska

Najlepší film

V hlavnej súťaži hraných filmov súťažilo tento rok 11 filmov. Hlavnú cenu Art Film Festu, Modrého anjela za najlepší film získala česko-francúzska snímka Cesta ven (The Way Out) Petra Václava. Je trpkým príbehom mladej rómskej ženy, ktorá bojuje o obyčajný šťastný a dôstojný život. „Film zachytáva silnú realitu, s ktorou sa musíme všetci vysporiadať. Oceňujeme dôležitosť témy, pravdivé detaily, prácu s nehercami a zobrazenie mikrosituácií,“ zdôvodnila medzinárodná porota hraných filmov na čele s predsedom, rumunským hercom Răzvanom Vasilescom.

Česko-francúzska koprodukcia bola ocenená aj Modrým anjelom za najlepší ženský herecký výkon, z ktorého sa teší Klaudia Dudová za „veľmi prirodzené a autentické stvárnenie postavy“. Režisérovi padla do oka na rómskej zábave, a hoci nemala herecké ambície a vo filme sa objavila po prvýkrát, vytvorila autentickú hrdinku.

Najlepšia réžia

Päťčlenná medzinárodná porota udelila Modrého anjela za najlepšiu réžiu mexickému tvorcovi Fernandovi Eimbckemu za snímku Klub Sandvich (Club Sandwich). Jednoduchý príbeh sleduje Palomu s 15-ročným synom Hectorom, ktorí spolu trávia prázdniny v prímorskom letovisku. Syn tam stretáva dievča, čo naruší jeho zvláštny vzťah s matkou. „Iba s troma postavami na jednom mieste sa Fernandovi Eimbckemu podarila dobrá minimalistická snímka, ktorá je inteligentnou a emotívnou sondou do ľudského života,“ odôvodnila porota. Za svoj tretí hraný film získal režisér aj Striebornú mušľu pre najlepšieho režiséra v San Sebastiane.

Klub Sandvich si z Art Film Festu odnáša ďalšieho Modrého anjela za najlepší ženský herecký výkon pre Maríu Renée Prudencio. „Pri jej hereckom výkone človek pochopí, čo pre dieťa znamená dokonalá matka,“ povedala porota.

Najlepší mužský herecký výkon

Modrý anjel za najlepší mužský herecký výkon poputoval z Art Film Festu britskému hercovi Eddiemu Marsanovi, ktorý stvárnil hlavnú postavu vo filme Tichý život (Still Life) režiséra Uberta Pasoliniho. „Eddie Marsan je vo svojom stvárnení dokonalosti dokonalý a nenahraditeľný,“ okomentovala porota. Zahral si zamestnanca pohrebníctva, ktorý je zodpovedný za pochovávanie ľudí, čo nemajú žiadnych príbuzných. Tichý život bol uvedený v sekcii Horizonty v Benátkach, kde získal niekoľko ocenení vrátane najlepšieho filmu a réžie.

Zvláštne ocenenia

Zvláštne uznanie dostala nórska snímka List kráľovi (Letter to the King) režiséra Hishama Zamana. Porota ocenila „neidealizované a zároveň humorné spracovanie závažnej témy a nesmierne otvorený, dojímavo tragický pohľad na ľudský život“.

Film súčasne získal aj Cenu primátora mesta Trenčianske Teplice za „pôsobivé zobrazenie piatich ľudských mikropríbehov, ktoré presvedčivo vyjadrujú dramatickú dejovú líniu, rozprávačskú úspornosť a pozorovací talent“. Najlepší škandinávsky film roka 2014 ukazuje v mozaikovitom príbehu skupinu niekoľkých utečencov na výlete do Osla. Talentovaný nórsky tvorca sa ocitol v súťaži Art Film Festu po druhýkrát, minulý rok na festivale uviedli jeho debut Pred snežením.

Ďalšie Zvláštne uznanie získal čilsko-francúzsky film Zabiť človeka/To Kill a Man režiséra Alejandra Fernándeza Almendrasa. Porota ho odmenila za „inšpiratívnu úvahu o tom, čoho by bol človek schopný v extrémnej situácii, a za to, že preniká do hlbín ľudskej mysle.“

Cenu primátora mesta Trenčín si odniesol aj ukrajinský film Klan (The Tribe) režiséra Myroslava Slaboshpytskiyho. Film výrazne zaujal na nedávnom festivale v Cannes, kde bol vybratý do Týždňa kritiky a získal tri ocenenia vrátane Grand Prix. Ocenenie z Art Film Festu si odnáša „za šokujúcu poctu nemému filmu a mrazivo prenikavému odkrytiu pre bežných ľudí skrytého sveta hluchonemej komunity“.

Spoločné ocenenie Film Europe Award a Art Film Festu získali slovenskí tvorcovia Peter Begányi a Andrej Kolenčík za krátkometrážnu parodickú komédiu Výstava, s ktorou sa zúčastnili na mnohých zahraničných festivaloch, kde získali viacero uznaní, vrátane hlavnej ceny na srbskom festivale Kustendorf v januári 2014, ktorý organizuje slávny režisér Emir Kusturica. Ich film sa presadil v konkurencii 400 prihlásených filmov.

Zvláštne uznanie udelila nórskemu hranému filmu Peniaze späť, prosím! (Money Back, Please) režiséra Evena Hafnora. „Oceňujeme film za výrazovú strohosť s riadenou dávkou humoru,“ okomentovala porota, ktorá vybrala víťazov spomedzi 35 krátkych filmov z celého sveta.

Krátke filmy

Modrého anjela za najlepší krátky film si „vybojoval“ kanadský hraný film So sklonenou hlavou (Head Down) režiséra Maxima Girouxa. Porota krátkych filmov v zložení mexický filmár Victor Orozco Ramirez a filmové kurátorky – Milja Mikkola z Fínska a Zofia Ścisłowska z Poľska ocenila film za „podmaňujúco nádherný filmový výraz, poetiku ženskosti, s tichou nástojčivosťou odhaľujúce emócie“.

Hercova misia

Ivan Trojan – Český herec Ivan Trojan si na Art Film Feste prevzal cenu Hercova misia. Tabuľku so svojim menom vlastnoručne pripevnil vo Festivalovom parku v Trenčianskych Tepliciach. Ešte predtým na festivale osobne uviedol film Václav, v ktorom stvárnil nezabudnuteľnú úlohu.

Claudia Cardinale – Svetoznáma herečka Claudia Cardinale si na 22. ročníku Medzinárodného filmového festivalu Art Film Fest prevzala cenu Hercova misia. Na čestnom mieste vo Festivalovom parku osobne pripevnila mosadznú plaketu so svojim menom. Od prítomných ľudí zožala veľký aplauz a ona sama neskrývala nadšenie.

Krátka dokrútka, ktorá si pripomenula niekoľko momentov jej filmovej kariéry, na herečku zapôsobila. „Dojali ste ma. Mala som obrovské šťastie prísť na scénu v zlatom okamihu talianskeho filmu. Nechcela som robiť film, ale čím viac som odmietala, tým viac filmári nástojili. Herectvu sa venujem už veľa rokov, nakrútila som 141 filmov. Chcem veľmi pekne poďakovať festivalu za toto ocenenie, veľmi sa mi tu páči – mesto, festival i príroda,“ poďakovala.

Zlatá kamera

István Szabó – Ocenenie Art Film Festu Zlatá kamera si prevzal oscarový režisér István. „Režisér nikdy nespraví film sám. Spolupracuje so scenáristom, kameramanom a najmä s  hercami. Film je dielom mnohých ľudí, ktorí doň vkladajú svoj talent. A preto, keď ako režisér dostávate cenu, v žiadnom prípade si nemôžete myslieť, že je to vaša cena. Pretože tá cena patrí všetkým vašim spolupracovníkom,“ povedal počas tlačovej konferencie István Szabó. „Ak sa rozhodnete dať mi cenu dnes či zajtra, budem pravdaže šťastný, že si ju môžem prebrať,“ dodal.

Ondrej Šulaj – Ďalšie ocenenie Zlatá kamera si z Kúpeľnej dvorany v Trenčianskych Tepliciach odnášal aj významný slovenský scenárista Ondrej Šulaj. ,,Toto je asi prvá kamera, ktorú držím v rukách. O to viac si ju cením a myslím si, že je to také malé povzbudenie, aby som pre filmovú kameru ešte napísal zopár scenárov, ktoré by niekto zrežíroval,“ povedal Šulaj, ktorý v tomto roku debutoval ako filmový režisér.